Zostań Inspektorem OTOZ Animals! – Rusza szkolenie

Chcesz realnie pomóc zwierzętom w potrzebie? Masz 18 lat i trochę wolnego czasu? Zostań wolontariuszem-Inspektorem OTOZ Animals.

Kim jest Inspektor ds. ochrony zwierząt?
Inspektor ds. ochrony zwierząt to funkcja, z którą wiążą się pewne, ściśle określone zobowiązania. Reprezentuje towarzystwo i w związku z tym musi znać nie tylko jego cele, ale również się z nimi identyfikować. Oczywiście punktem wyjścia jest miłość do zwierząt. Równie ważna jest jednak cierpliwość i determinacja, musimy bowiem pamiętać, że radykalne zmiany nie zachodzą szybko, czasami trzeba na nie czekać. Inspektor musi posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie funkcjonowania towarzystwa, przysługujących mu praw, obowiązujących w RP przepisów prawnych dotyczących zwierząt, a zwłaszcza Ustawy o ochronie zwierząt z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 roku wraz z uzupełnieniami.

Co należy do zakresu działań Inspektora?
1. Współdziałanie z właściwymi instytucjami samorządowymi jak i państwowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku (nowelizacja 6 czerwca 2002) wraz z uzupełnieniami oraz w dotyczących zwierząt rozporządzeniach ministrów.
2. Podejmowanie działań dotyczących wszelkich przypadków znęcania się nad zwierzętami i czynne uczestnictwo w zapewnieniu pomocy krzywdzonym zwierzętom.
3. Podejmowanie wszelkich interwencji i kontroli dotyczących warunków bytowych zwierząt, do których upoważnia inspektora obowiązujące prawo.
4. Kontrole dobrostanu zwierząt w schroniskach, ubojniach, hodowlach, handlu, transporcie, laboratoriach, wykorzystywanych do celów rozrywkowych, filmowych i specjalnych.
5. Uczestnictwo w sprawach karnych toczących się przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących złego traktowania zwierząt.
6. Opiniowanie i nadzorowanie akcji wyłapywania zwierząt.
7. Propagowanie zasad humanitaryzmu wobec zwierząt.
8. Współpraca ze środkami masowego przekazu w nagłaśnianiu najważniejszych tematów związanych z realizacją przepisów Ustawy z dnia 21.08.1997 o ochronie zwierząt przez Inspektorat ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, we współpracy z zarządem Rady Krajowej.
9. Angażowanie się w projekty realizowane przez Inspektorat OTOZ Animals w Dębicy.
10. Pomoc w Azylu dla Bezdomnych Zwierząt w Dębicy, któremu patronuje Inspektorat.

Co zrobić, aby zostać Inspektorem?
Na początku należy zadać sobie pytanie, czy mamy na tyle czasu i sił. Często pomoc zwierzętom odbywa się kosztem wolnego czasu, spotkań ze znajomymi etc. Ponadto dodatkowo bywa, że podczas interwencji spotkamy się z wyjątkowym okrucieństwem wobec zwierząt. Towarzyszą temu właściciele, którzy nie są do nas dobrze nastawieni. Jeśli mimo to jesteś zdecydowany, że chcesz pomagać – wyślij nam swoje CV (e-mail: zwierzeta.debica@prokonto.pl) i kilka zdań uzasadniających Twoją chęć przystąpienia do Inspektoratu. Z osobami, które się do nas zgłoszą – spotkamy się, aby szczegółowo przedstawić działalność Inspektoratu w Dębicy. Następnie chętni przejdą przeszkolenie tak, aby ich przyszła praca na rzecz zwierząt była skuteczna, zgodna z prawem, a także dla nich samych bezpieczna. O przyjęciu do grona Inspektorów zadecyduje pomyślne zaliczenie testu kończącego szkolenie, a następnie opinia Inspektorów po 3-miesięcznej działalności.

Kto nie może zostać Inspektorem?
– osoba, która potrafi jedynie krytykować i narzekać, a jednocześnie sama nie przedstawia sposobów rozwiązywania problemów oraz nie angażuje się w żadną działalność,
– osoba, która przy każdej okazji swój brak zaangażowania tłumaczy pracą, nauką, życiem rodzinnym itp.,
– osoba, która swoją pomoc widzi wyłącznie w użalaniu się nad losem zwierząt oraz oczekiwaniu, że to inni „coś” zrobią,
– osoba, która oczekuje wdzięczności za poświęcenie swojego czasu i włożoną pracę.

Dlaczego warto przyłączyć się do OTOZ Animals?
Pomimo, że działalność Inspektoratu opiera się na wolontariacie, niejednokrotnie wymaga ona od jej członków dużego zaangażowania, a czasem nawet nakładu środków pieniężnych. Inspektor częściej spotyka się z wrogością właścicieli zwierząt oraz hipokryzją i lekceważeniem osób, których obowiązkiem jest zapewnienie opieki zwierzętom, aniżeli z wdzięcznością. A jednak Inspektorat tworzą ludzie, którym przyświeca wspólny cel i którzy nie zważając na wszystkie utrudnienia znajdują czas i siły, żeby pomagać; od najbardziej realnej pomocy czyli sprzątania, karmienia, wyprowadzania na spacery, po spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach czy organizowanie akcji adopcyjnych i wielu innych przedsięwzięć mających na celu kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec świata zwierząt. W tym wszystkim najważniejsza jest świadomość, że pomaga się tym, którzy sami się nie obronią. Cieszy nas każda mała zmiana; poprawa warunków psa na podwórku, która zwykle nic nie kosztuje – wystarczy trochę dobrej woli, cieszą liczne zaproszenia ze szkół, aby mówić najmłodszym o potrzebach i prawach zwierząt, a najbardziej cieszą adopcje – kiedy widzimy psa czy kota po przejściach czy to z interwencji, czy z przytuliska już w nowym, dobrym domu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Zostań Inspektorem OTOZ Animals! – Rusza szkolenie

 1. krzeminski krzysztof pisze:

  chce pomagac zwieżetom bo mi nanich zależy i boli mie ich krzywda

 2. KZ pisze:

  No to trzeba ruszyć tyłek, zapisać sie do Inspektoratu i reagować na wszelkie przejawy okrucieństwa wobec zwierząt
  … i poprawić ortografie 😉

 3. robert kania pisze:

  JA MAM TYLKO DWA SŁOWA I NIC WIĘCEJ CZŁEWIEK JEST JAK ZWIERZĘ ALE JEST RUZNICA TAK ZE MY MOZEMY TROCHĘ WIĘCEJ

 4. Patrycja pisze:

  Rownież chciałabym wspolpracować z osrodkiem pomagajacym zwierzetom,bo nie moge patrzec na ich krzywde,ale mam tylko jeden problem nie posiadam prawojazdy by wspolpracowac z wieksza organizacja jestem z Znina to wojewudztwo Kujawsko-Pomorskie nie daleko bydgoszczy jezeli jest mozliwosc ze sa organizacje pomocy z mojej okolicy to była bym bardzo zadowolona,bo w 100% moge poswiecic sie pomocy kocham zwierzeta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s