Inspektorat w Dębicy

UWAGA: Informujemy, że z dniem 23 sierpnia 2015 r. Inspektorat OTOZ Animals w Dębicy zawiesza działalność. Niemniej jednak, wszystkie rozpoczęte sprawy zostaną zakończone.

7 marca 2015 r. – podczas spotkania przedstawicieli OTOZ Animals z burmistrzem Dębicy, Panem  Mariuszem Szewczykiem, doszło do podpisania nowej umowy o współpracy, OTOZ Animals będzie dalej pomagać bezdomniakom w Azylu, promować je do adopcji i spotykać się z dziećmi w szkołach i przedszkolach, aby mówić im o prawach zwierząt 🙂

1 stycznia 2015 r. – podsumowanie „Świątecznej galerii” już po raz drugi od Mikołajek aż do Sylwestra prezentowaliśmy na naszej stronie i profilu na Facebooku zdjęcia czworonogów w świątecznej aranżacji nadesłane przez miłośników zwierząt. Chcemy przez to pokazać, że powinny one być traktowane jak równoprawni członkowie rodziny. Prezentacja świąteczna i konkurs wakacyjny wpisują się już na stałe do naszego kalendarza 🙂

18 października 2014 r. – psy z przytulisk z Dębicy i Bobrowej odwiedziła ekipa z portalu www.psiortal.pl, która przygotowywała filmiki promujące nasze bezdomniaki do adopcji.

5 września 2014 r. – dębiccy radni odpowiedzieli na nasz apel i zdecydowali, że cyrki przyjeżdżające do tego miasta nie będą mogły rozkładać namiotów, ani dawać pokazów na terenach należących do miasta. Rada Miasta wyraziła też dezaprobatę wobec wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

26-28 września 2014 r. – kolejna zbiórka karmy i zwierzęcych akcesoriów w dębickim Tesco, która tym razem została połączona z akcją „Zerwijmy łańcuchy”- mającą na celu zwrócenie uwagi ludzi na koszmarne życie psów łańcuchowych, które „funduje” swoim czworonogom wielu właścicieli. Zebraliśmy ok. 130 kg karmy suchej i w puszkach, a także inne akcesoria dla zwierząt. Pomoc trafi do potrzebujących psów i kotów.

4 września 2014 r. – podsumowanie pierwszej edycji konkursu „Wakacje z czworonogiem”, który miał za zadanie pokazać, że urlop ze swoim czworonogiem może być udany, a wakacje to nie powód, aby wyrzucać go z domu. Zaineresowanie konkursem przeszło nasze oczekiwania. Wyniki: https://inspektoratdebica.wordpress.com/2014/09/04/konkurs-fotograficzny-wakacje-z-czworonogiem-podsumowanie/

17 sierpnia 2014 r. – porzucona para jamników – na leśnej polanie przy ul. Polnej w Dębicy znaleziono dwa przywiązane do słupka jamniki. Psy były mocno zaniedbane. Dzięki reakcji dobrych ludzi na szczęście nie spędziły w lesie dużo czasu. Trafiły do dębickiego przytuliska, a dwa tygodnie później pojechały do domu do Kraśnika na Lubelszczyźnie, w którym od lat są jamniki 🙂 Inspektorat złożył zawiadomienie o porzuceniu w KPP w Dębicy. Policja umorzyła sprawę.

16-17 sierpnia 2014 r. – kolejna zbiórka karmy i zwierzęcych akcesoriów w dębickim Tesco. Dzięki Państwa dobrym sercom zebraliśmy ok. 150 kg karmy suchej i w puszkach, kocyki, poduszki itp. Pomoc trafi do potrzebujących zwierząt – psów i kotów.

16 lipca 2014 r. – pies Alf, były podopieczny przytuliska w Dębicy, przechodzi operację zaćmy w klinice okulistycznej w Krakowie. Nie byłoby to możliwe bez pomocy wielu ludzi, którym jego los nie był obojętny – udało się zebrać 3 800 zł (2 tys. zł operacja plus 2×900 zł soczewki). Obecnie Alf mieszka już w swoim własnym domu w Dąbrowie Górniczej, widzi i jest szczęśliwy 🙂

30 czerwca 2014 r. – zakończyliśmy zbieranie podpisów pod petycją przeciwko cyrkom ze zwierzętami w Dębicy. Poparło nas ok. 500 osób. Apel do władz miasta można było podpisać własnoręcznie lub elektronicznie. Z pierwszego sposobu skorzystało 243 os., z kolei z drugiego – 248 os. Petycja została 4 lipca 2014 r. przekazana do Burmistrza i Rady Miejskiej w Dębicy. Urząd w piśmie zwrotnym poinformował, że od kilku lat nie usostępnia miejskich terenów cyrkom – niestety robią to prywatni przedsiębiorcy. Inspektorat czeka jeszcze na oficjalne stanowisko władz Dębicy wyrażające dezaprobatę wobec wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Temat ma zostać podjęty podczas najbliższej zwyczajnej sesji RM w Dębicy.

1 czerwca 2014 r. – impreza plenerowa „Moje cztery łapki” organizowana w ramach Dni Dębicy 2014 r., w programie m.in. „Wybory najfajniejszego kundelka Dębicy 2014 r.”, konkursy dla najmłodszych, zbiórka na zakup kojca do dębickiego azylu oraz podpisywanie petycji przeciwko cyrkom ze zwierzętami w Dębicy. Relacja: https://inspektoratdebica.wordpress.com/2014/06/01/psy-i-my-na-debickim-rynku-dziekujemy-za-odwiedziny-foto/

26-27 kwietnia 2014 r. – szkolenie na Inspektorów OTOZ Animals w Krośnie. Wzięły w nim udział dwie osoby z Dębicy, które działały razem z nami od blisko roku. Sabina i Bartek zdali egzamin i dołączyli do naszej grupy jako Inspektorzy (na dzień 25 maja 2014 r. 14 Inspektorów)

26 marzec 2014 r. – porozumienie OTOZ Animals z miastem Dębica zostało przedłużone o kolejny rok. Do azylu będziemy przychodzić już trzeci rok z rzędu. Najbardziej korzystają na tym zwierzęta – zapewniamy im tak ważną socjalizację (regularne spacery, kontakt z ludźmi, pielęgnację). Dzięki temu większość z nich nie boi się kontaktu z człowiekiem i całkiem nieźle radzi sobie podczas spacerów na smyczy, a to jak wiadomo znacznie zwiększa ich szanse na adopcje. Ponadto pomagamy w szukaniu im nowych, dobrych domów – organizujemy akcje adopcyjne; na bieżąco zamieszczamy zdjęcia psów przebywających w przytulisku na naszej stronie internetowej, rozsyłamy je do lokalnych mediów, wspólnie z zaprzyjaźnioną Drukarnią Zet przygotowujemy plakaty, które rozwieszamy w lecznicach, sklepach, urzędach itp. Poza tym w miarę możliwości odbywamy wizyty poadopcyjne w nowych domach psów adoptowanych z azylu, aby wiedzieć gdzie trafiły, a jeśli dzieje im się krzywda szybko zareagować i pomóc. Zwierzęta z miejskiego przytuliska mogą liczyć także z naszej strony na pomoc materialną – karmę, akcesoria itp.

20 lutego 2014 r. – odebranie suki w typie husky syberyjski w Podgrodziu, gm. Dębica. Wychudzona, na krótkim łańcuchu, bez budy, w błocie i własnych odchodach – tak wyglądała, kiedy zaalarmowani przez poruszonych jej losem ludzi, pojechaliśmy sprawdzić warunki, w jakich przebywa. Mimo swojego tragicznego losu sunia bardzo się do nas cieszyła. Szybkie sprawdzenie sytuacji – sąsiedzi, UG Dębica, policja i już wiedzieliśmy, że szans, żeby było lepiej nie ma. Z właścicielami nie udało się porozmawiać. Na miejsce wezwana została policja i lekarz weterynarii. Zapadła decyzja o odebraniu. Suczka trafiła pod opiekę Gm. Dębica. Obecnie przebywa pod opieką weterynarza. OTOZ Animals złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w dębickiej Prokuraturze Rejonowej. Postępowanie trwa.

7-9 lutego 2014 r. – kolejna zbiórka dla zwierząt w potrzebie w sklepie sieci Tesco. Uzbieraliśmy ponad 200 kg karmy suchej i w puszkach. Poza tym otrzymaliśmy koce, maskotki dla szczeniaków i inne akcesoria.

14 stycznia 2014 r. – za Tęczowy Most odszedł Odys – podopieczny dębickiego azylu przy ul. Ratuszowej. Kiedy do niego trafił na „dzień dobry” dostał łatkę tzw. „psa agresywnego”, bez szans na adopcję, przy próbach kontaktu – szczekał, powarkiwał i na pewno nie był to wyraz sympatii. Mogliśmy go wyprowadzać wyłącznie na naszą odpowiedzialność i próbowaliśmy to robić. Nasze kontakty były bardzo delikatne i spokojne. Ale udawało się – Odys przez swoje ostatnie tygodnie w azylu spacerował z nami, ostatni spacer spędził w towarzystwie szczeniaków – nie przejawiał wobec nich żadnej agresji. Wkrótce potem ciężko zachował i z pomocą weterynarza przeszedł za „Tęczowy most”. Nie był jednym psem, który odszedł w przytulisku w tym czasie, ale wielu z nas szczególnie zapadł w pamięć.

22 listopada 2013 r. – wspólnie z Inspektoratem w Krośnie rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na wózek dla niepełnosprawnego Maksa (ma zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, któremu często towarzyszy niedowład tylnych łap). Udało się, ponad 2 tygodnie później Maks otrzymał swoje „dwa kółka”:) Wkrótce po ogłoszeniu akcji dla Maksa okazało się, że „nowych łapek” potrzebuje jeszcze inny pies – Szarik, który w sierpniu 2013 r. uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Złamany kręgosłup zrósł się, niestety zerwany rdzeń kręgowy sparaliżował tył psa już do końca życia. Po podsumowaniu akcji dla Maksa, wycenie wózka dla niego, poprosiliśmy jeszcze o podanie kosztów „dwóch kółek” dla Szarika i okazało się, że dzięki zbiórce uda pomóc się także Szarikowi:)

4 października 2013 r. – podsumowanie konkursów – literackiego (dla dzieci do lat 12) i fotograficznego (bez ograniczeń wiekowych), ogłoszonych z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt początkiem września. Szczegóły: https://inspektoratdebica.wordpress.com/2013/10/04/konkursy-z-okazji-swiatowego-tygodnia-zwierzat-wyniki/

27-29 września 2013 r. – zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt w Tesco przy ul. Kościuszki w Dębicy. Efekty: ponad 350 kg karmy suchej i w puszkach, a także koce, miski, szelki, obroże i smycze itp. Dary trafią do zwierząt będących pod opieką Inspektoratu, przytulisk, z którymi współpracujemy i karmicieli wolnożyjących kotów.

19-21 lipca 2013 r. – zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt w Tesco przy ul. Kościuszki w Dębicy. Przez trzy dni udało się nam zebrać ponad 200 kg karmy suchej i w puszkach. Dary trafią do zwierząt będących pod opieką Inspektoratu, przytulisk, z którymi współpracujemy i karmicieli wolnożyjących kotów.

20 kwietnia 2013 r. – Inspektorat został powiadomiony o rannym bobrze w dolinie rzeki Wisłoki, Gm. Czarna. Na miejscu inspektorzy zastali smutny widok – bóbr leżał nieruchomo, a po obu stornach tułowia, na szyi i łapach miał głębokie rany. Zwierzę, jak się okazało samica, bardzo się męczyło, miało problemy z oddychaniem. Przybyły lekarz weterynarii zakwalifikował je do natychmiastowego uśpienia, co też uczynił. Obok żeremi widać było ślady wyrównywania terenu ciężkim sprzętem, a część drzew została wycięta. Sprawę prowadzi posterunek policji w Czarnej, którego funkcjonariusze byli obecni na miejscu zdarzenia. Postanowieniem z dn. 20 maja 2013 r. policjanci z komisariatu w Czarnej odmówili wszczęcia postępowania o znęcanie się nad zwierzętami. 10 czerwca 2013 r. złożyliśmy zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. 15 lipca 2013 r. sąd przychyli się do naszego wniosku. Sprawa będzie kontynuowana.

2 kwietnia 2013 r. – umowa patronacka łącząca OTOZ Animals i Miasto Dębica została przedłużona o kolejny rok. Najbardziej korzystają na tym bezdomniaki z przytuliska – zapewniamy im tak ważną socjalizację (regularne spacery, kontakt z ludźmi, pielęgnację). Dzięki temu większość z nich nie boi się kontaktu z człowiekiem i całkiem nieźle radzi sobie podczas spacerów na smyczy, a to jak wiadomo znacznie zwiększa ich szanse na adopcje. Ponadto pomagamy w szukaniu domów – organizujemy akcje adopcyjne, na bieżąco zamieszczamy zdjęcia psów przebywających w przytulisku na naszej stronie internetowej, rozsyłamy je do lokalnych mediów, wspólnie z zaprzyjaźnioną drukarnią Zet przygotowujemy plakaty, które rozwieszamy w lecznicach, sklepach, urzędach itp.

16 marca 2013 r. – akcja “Okaż łapę, podaj serce”, organizowana przy współpracy Galerii Raj. Nas i naszych podopiecznych odwiedziło wielu miłośników zwierząt, a wśród nich najmłodsi. Dzieci (i nie tylko :)) z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w konkursie plastycznym, słuchały czytanych wierszy oraz śpiewały piosenki o zwierzętach podczas karaoke. Największym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle psiaki – Amber (brązowy piesek), Maja (czarna podpalana), Kir-za (biała, średniej wielkości) i dwa szczeniaczki. Te ostatnie prosto z Raju pojechały do nowych domów 🙂

2 marca 2013 r. – szkolenie na Inspektorów ds. Ochrony Zwierząt OTOZ Animals. W szkoleniu wzięło udział 20 osób. Część osób ma przystąpić do Inspektoratu w Dębicy, część utworzy Inspektorat w Krośnie. Szkolenie prowadzili Inspektorzy z siedziby głównej OTOZ Animals z Gdyni.

27 stycznia 2013 r. – zwierzęta przetrzymywane w brudzie, stojące we własnych odchodach zastaliśmy podczas interwencji w jednym z gospodarstw w Machowej, w Gm. Pilzno. Pięć dorosłych krów i trzy cielęta były znacznie wychudzone, mocno obklejone odchodami. W oborze panował niesamowity fetor, po otwarciu drzwi unoszący się amoniak „buchnął niczym para z czajnika”. Do tego właścicielka zwierząt posiadała również kury. Przetrzymywała je w skrzyni o wymiarach 2 m x 80 cm, jak twierdziła 50 szt. W maju 2013 r. sąd uznał 67-letnią Alicję S. winną zaniedbań dobrostanu zwierząt. Została skazana na 500 złotych grzywny i przepadek bydła.

17 grudnia 2012 r. – Inspektorat OTOZ Aniamls – Dębica zakończył współpracę Gm. Dębica wyłącznie z powodu nieprzestrzegania zapisów porozumienia przez Gm. Dębica. Stanowisko urzędników przekreśliło szansę na dalszy dialog. Szczegóły: https://inspektoratdebica.wordpress.com/2013/01/13/oswiadczenie/

6 grudnia 2012 r. – w „Mikołajki” ruszyła akcja „Świąteczna buda dla bezdomniaka”, mająca na celu przeprowadzenie zbiórki na materiały na nowe budy dla bezdomnych psów z dębickiego przytuliska. Kwesta zakończyła się 22 grudnia 2012 r. z wynikiem 1054,53 zł.

25 listopada 2012 r. – odszedł wyjątkowy pies – Krążownik, podopieczny przytuliska Gm. Dębica. Był takim dobrym duszkiem, zawsze wszędzie go było pełno, z każdym psem potrafił się zaprzyjaźnić. Będzie nam go wszystkim bardzo brakować.

7 października 2012 r. – “Spacer na cztery łapy” – Inspektorzy wraz z psami z miejskiego azylu przeszli ulicami Dębicy. Niestety, pogoda nie dopisała – padało, było zimno, mało komu chciało się wychodzić z domu. Na szczęście znalazła się grupa osób, która towarzyszyła Inspektorom i bezdomniakom. Co ważne, wielu miłośników zwierząt tuż przed spacerem dotarło do dębickiego azylu przekazać karmę, koce i inne akcesoria dla zwierząt.

12 maja 2012 r. – psy z Miejskiego Azylu dla Bezdomnych Zwierząt po raz pierwszy wyszły na spacer – po blisko roku starań udało nam się podpisać umowę patronacką z Miastem Dębica. Od 12 maja w każdą sobotę psy z dębickiego przytuliska mają zapewniony – tak dla nich ważny – kontakt z ludźmi – spacerują, są głaskane i przytulane. Zdjęcia i opisy wszystkich psów są także zamieszczane na stronie Inspektoratu w zakładce Szukam domu/Miasto Dębica. Dzięki temu podopieczni azylu w Dębicy szybciej znajdują nowe domy.

14 kwietnia 2012 r. – pierwszy dzień akcji „Bezpłatnego czipowania psów w Dębicy,” organizowanej przez Cityvets – Dębickie Centrum Weterynaryjne. Inspektorat w Dębicy był partnerem akcji. Tego dnia przy pasażu „Czerwona Torebka” zbieraliśmy karmę i kwestowaliśmy na rzecz naszych podopiecznych. Towarzyszyły nam Hienek i Staś – psiaki z przytuliska gm. Dębica, któremu patronujemy. Temu pierwszemu udało się znaleźć właściciela, prosto z placu przy pasażu „Czerwona Torebka” Hienek pojechał do nowego domu. Staś wrócił do przytuliska.

24 lutego 2012 r. – drugie w Dębicy szkolenie na Inspektorów OTOZ Animals w Urzędzie Gminy Dębica prowadzone przez Inspektorów z Gdyni. (Do Inspektoratu w Dębicy dołączyło dziewięciu nowych Inspektorów.)

17 lutego 2012 r. – dzięki pomocy lokalnych i regionalnych mediów udało nam się wreszcie spotkać z burmistrzem Dębicy – Pawłem Wolickim. Burmistrz przedstawił nam projekt umowy, który złożyliśmy w maju ubiegłego roku, ze zmianami wprowadzonymi przez Urząd Miejski. Zapoznaliśmy się z nim, uwzględniliśmy swoje uwagi i złożyliśmy umowę w Ratuszu. Czekamy.

26 stycznia 2012 r. – odszedł Dziadziuś – psi staruszek, którego kilka dni wcześniej wyciągnęliśmy z przydrożnego rowu w Głobikowej. Właściciel wyrzucił go w zawiązanym worku i zostawił na pewną śmierć. Sprawa zgłoszona do Komisariatu Policji w Brzeźnicy. (umorzona)

3 grudnia 2011 r. – Akcja „Idzie zima – okaż serce” – kwesta i zbiórka karmy w Galerii Dębickiej, przez cały dzień można było zobaczyć zwierzęta przeznaczone do adopcji, wpisać się na listę domów tymczasowych dla podopiecznych towarzystwa, a także dowiedzieć się więcej na temat członkostwa w Inspektoracie.

7 października 2011 r. – obejmujemy patronatem przytulisko gm. Dębica – wyprowadzamy psy na spacery, dbamy o ich opiekę weterynaryjną (sterylizacje, szczepienia, leczenie etc.), prowadzimy procedurę adopcyjną (wizyty przedadopcyjne, umowy etc.), szkolimy pracowników i organizujemy zbiórki karmy. Psy, które można zobaczyć w zakładce „Szukam domu” to właśnie podopieczni przytuliska w gm. Dębica.

4 października 2011 r. – odebranie psa w typie owczarka niemieckiego z Latoszyna gm. Dębica. To ok. 10-letni pies z zanikiem mięśni, słaby, w momencie odbioru ledwo trzymał się na nogach, właściciel nie pojawił się na miejscu. Wójt gm. Dębica wydał decyzję o odebraniu psa na 8 m-cy. Pies trafił pod opiekę OTOZ Animals. Dzięki codziennym spacerom jego stan znacznie się poprawił. W międzyczasie właściciel skontaktował się z Inspektorami i okazał dobra wolę – zbudował kojec i zabrał psa do swojego miejsca zamieszkania (wcześniej przetrzymywał go na terenie firmy). Sprawę prowadził Komisariat w Brzeźnicy. Prokuratura, do której sprawę zgłoszono odmówiła wszczęcia postępowania wobec „braku danych uzasadniających popełnienie przestępstwa.”

2 października 2011 r. – marsz „Stop okrucieństwo wobec zwierząt” – kilkaset osób przeszło ulicami Dębicy z Rynku pod azyl dla bezdomnych zwierząt. Liczyliśmy, że pod bramą przytuliska spotka się z nami burmistrz Dębicy Paweł Wolicki – od maja 2011 r. chcemy bezpłatnie pomagać psom przebywającym w azylu – wyprowadzać je na spacery, pomagać w adopcji, organizować zbiórki karmy itp. Burmistrz niestety wciąż nie odpowiada na kolejne pisma kierowane do niego w tej sprawie. Czekamy.

30 sierpnia 2011 r. – odebranie wymagającego natychmiastowego leczenia psa w typie teriera rosyjskiego w Latoszynie, gm. Dębica, pies pozostaje pod opieką OTOZ Animals, postępowanie trwa.

8 czerwca 2011 r. – interwencja Inspektorów z Dębicy i Tarnowa w Skupie Zwierząt Rzeźnych w Woli Szczucińskiej (woj. Małopolskie), odebranych zostało 11 skrajnie zaniedbanych koni, zwierzęta pozostają pod opieką OTOZ Animals, postępowanie trwa.

24 maja 2011 r. – porzucenie psa w brzeźnickim lesie, sprawa zgłoszona do KPP w Dębicy – umorzona. Obecnie wyrzucona z samochodu suczka ma już nowych właścicieli.

10 maja 2011 r. – pierwsze zgłoszenie dot. trucia kotów wolnożyjących w Dębicy, sprawa zgłoszona do KPP w Dębicy – umorzona.

19 marca 2011 r. – szkolenie na Inspektorów OTOZ Animals w Urzędzie Gminy Dębica prowadzone przez Inspektorów z Gdyni – Annę Drewę i Pawła Geberta.

4 odpowiedzi na „Inspektorat w Dębicy

 1. Wasza fanka pisze:

  BRAWO!!! Podziwiam was!! Dziś na świecie jest tak mało osób o tak dobrym sercu!! Więc na prawde brawo!!!!!!!W przyszłości napewno pójde w wasze ślady!! Tak trzymać!! 🙂

 2. N.K pisze:

  Do zobaczenia w niedzielę na marszu:) pozdrawiam N.K.

 3. Ona pisze:

  Jesteście WSPANIALI!!!!!!!!!!!! 🙂

 4. Katarzyna pisze:

  Jesteście cudni :*:*:*

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s